7 жовтня у с. Тягинка, на березі Дніпра, біля пам'ятника Архангелу Михаїлу відбулося свято присвячене 525-річчю Українського козацтва.
Перша писемна згадка про українських козаків в нашій місцевості, пов’язана з фортецею Тягин (Тягиня, Тегиня) на Нижньому Дніпрі.
Ще в далекому XIV столітті в селі був побудований литовський замок. Але у 1491 році, ці землі були захопленні кримським ханом Менглі-Гіреєм, який перебудував фортецю, після чого фортеця служила опорним пунктом для набігів татар.
Судячи з листування між тодішніми кримським ханом і великим князем литовським, саме тут, «під Тягинею», у 1492 році наші козаки — «кияни і черкасці» — захопили турецький корабель. І з цією подією пов’язують першу документовану згадку про українське козацтво. У наступних століттях козаки продовжували тривожити турецький гарнізон. 1628 року на Тягин ходив корсунський полковник Філоненко, 1673-го — кошовий отаман Іван Сірко, 1693-го — фастівський полковник Семен Палій.
На високому валу неподалік від Дніпра, що залишився від фортеці, зруйнованої в XVIII ст., було встановлено в 1992 році, за ініціативою Херсонського коша Українських козаків, ефектний і видний здалеку пам’ятник на честь 500-річчя українського козацтва “Козацька Слава”. Монумент воскрешає героїчні сторінки минулого цієї землі.
Автором проекту пам’ятнику був Скуропат Василь Лукич, а побудував його архітектор Костюченко Микола Михайлович. Честь відкрити пам’ятник була надана В’ячеславу Чорноволу.
Це величний пам'ятник-колона, увінчаний скульптурою сумно-замисленого заступника православного воїнства Архістратига Михайла, який спирається на величезний меч.
|